Grafiken
Hinterlasse einen Kommentar

HAVZI NELA BY GAZMEND FREITAG

Gazmend Freitag
Havzi Nela, 2016

 

I EKZEKUTUARI NGA REGJIMI KOMUNIST HAVZI NELA NË PORTRETIN E PIKTORIT GAZMEND FREITAG

Piktori i njohur Gazmend Freitag ka marrë shkas nga persekutimi makabër që regjimi komunist shqiptar i ka bërë mësuesit Havzi Nela të cilin e ka ndarë nga nxënësit dhe e ka ekzekutuar pak kohë para se të shembej regjimi komunist në Shqipëri,  dhe i ka bërë disa portrete këtij martiri të demokracisë shqiptare. (Botapress.info)

 

GAZMEND FREITAG PORTRETIZOI NË PIKTURË TË EKZEKUTUARIN NGA DIKTATURA KOMUNISTE, HAVZI NELËN

Piktori i njohur Maestro Gazmend Freitag që jeton dhe vepron në Linc të Austrisë, ka marrë shkas të kaluarën e dhimbshme të popullit shqiptar nën regjimin diktatorial të Enver Hoxhës, ku shumë intelektual janë ekzekutuar dhe internuar, transmeton DritarjaOnline.

Njëri nga këto personalitete, viktimë e këtij regjimi ishte edhe mësuesi Havzi Nela.

Duke u nisur nga kjo histori, artisti me famë Gazmend Freitag, ka portretizuar në pikturën e tij mësuesin Havzi Nela, martirin e frymës demokratike shqiptare. (DritarjaOnline)

 

BOTAPRESSINFOhttp://botapress.info/avi-ekzekutuari-nga-regjimi-komnist-havzi-nela-ne-portretin-e-piktorit-gazmedn-freitag/

DRITARJAONLINEhttp://dritarjaonline.com/2016/09/10/gazmend-freitag-portretizoi-ne-pikture-te-ekzekutuarin-nga-diktatura-komuniste-havzi-nelen/

HAVZI NELAhttps://sq.wikipedia.org/wiki/Havzi_Nela

GAZMEND FREITAGhttp://www.gazmendfreitag.net/portraits/

BLOGhttp://gazmendfreitag.blogspot.co.at/2016/09/havzi-nela-by-gazmend-freitag.html

Advertisements
Dieser Eintrag wurde veröffentlicht in: Grafiken
Getaggt mit:

von

I’m a Kosovar artist living and making art in Linz, Austria. I was born in Pataqani i Poshtëm, Republic of Kosovo on 25 May 1968.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s