Gazmend Freitag porträtiert Havzi Nela

Gazmend Freitag: Havzi Nela

I EKZEKUTUARI NGA REGJIMI KOMUNIST HAVZI NELA NË PORTRETIN E PIKTORIT GAZMEND FREITAG

Piktori i njohur Gazmend Freitag ka marrë shkas nga persekutimi makabër që regjimi komunist shqiptar i ka bërë mësuesit Havzi Nela të cilin e ka ndarë nga nxënësit dhe e ka ekzekutuar pak kohë para se të shembej regjimi komunist në Shqipëri,  dhe i ka bërë disa portrete këtij martiri të demokracisë shqiptare. (Botapress.info)

GAZMEND FREITAG PORTRETIZOI NË PIKTURË TË EKZEKUTUARIN NGA DIKTATURA KOMUNISTE, HAVZI NELËN

Piktori i njohur Maestro Gazmend Freitag që jeton dhe vepron në Linz të Austrisë, ka marrë shkas të kaluarën e dhimbshme të popullit shqiptar nën regjimin diktatorial të Enver Hoxhës, ku shumë intelektual janë ekzekutuar dhe internuar, transmeton DritarjaOnline.

Njëri nga këto personalitete, viktimë e këtij regjimi ishte edhe mësuesi Havzi Nela.

Duke u nisur nga kjo histori, artisti me famë Gazmend Freitag, ka portretizuar në pikturën e tij mësuesin Havzi Nela, martirin e frymës demokratike shqiptare. (DritarjaOnline)

Portraits „Celebrities“

Havzi Nela
Gazmend Freitag: Havzi Nela, 2016, laps në letër, 59,4 x 42 cm

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s