Monat: November 2016

MAJLINDA CAKSHIRI BY GAZMEND FREITAG

Majlinda Cakshiri by Gazmend Freitag, 2016 PËR GAZMEND FREITAG!!!   Nga Majlinda Cakshiri Dy copa qielli syte e tu! Here kalter here gri! Qielli im i kalter! Njehere i kisha te gjitha….. Kisha toke dhe ecja i lire…. Kisha buke te zeze te shijshme me ere te djegur druri… Dhe nje kenge te perhereshme ne buze..Nje enderr te fshehte ngjyrash… Nje pinel…. Qielli im gri! Njehere mi morren te gjitha…. Token ma pergjaken… Buken ma shkelen dhe kengen ma bene vaje….. Dhe ika larg i mallkuar ne nje gote vere i harruar…. Dy cope ne kufi i copetuar…. Kembet ketu dhe zemra atje Si jetoj pa Atdhe? Qielli im i kalter! Ti kurre sme le! Ti ishe ne syte e mi ..Lave lotet e pergjakura dhe nxorre ne shpirtin tim Ylberin…… Nje tufe ngjyrash…..Yjet me treguan rrugen e rrikthimit…. Eci eci dhe smbrrij dot kurre!!! Me nje enderr ne gjoks … Me nje pinel… Piktori im i dashur Gazmend Freitag….Njerez ka shume ……shpirtera pak…..Shpirti yt i bukur eshte i pavdekshem…..Cfare pe ne kete bote ….cfare preke …

MY LINZ

MY LINZ Seit ich in Österreich lebe, hat sich die Dynamik in meiner Kunst stark beschleunigt. Besonders die letzten Jahre, seit ich in Linz lebe, ist die Stadt eine Quelle meiner künstlerischen Inspiration geworden. MY LINZ Since living in Austria my art has evolved considerebly and my creative development has picked up speed. Especially the city of Linz, my home for the last years, has become the source of my creative inspiration.   LINZA.AT: http://www.linza.at/der-linzer-brueckenmaler/